AiU2

Specjalność AiU2 - Architektura i urbanistyka - miasto jako miejsce do życia

Specjalność: ARCHITEKTURA I URBANISTYKA 2. Miasto jako miejsce życia.

Koordynator specjalności: dr hab. inż. arch. Krystyna Solarek 

pokój 21, kuigp@pw.edu.pl

Nasz zespół: prof. dr hab. inż. arch. Krystyna Solarek, dr hab. inż. arch. Małgorzata Mirecka, dr inż. arch. Anna Cudny, dr inż. arch. Artur Jerzy Filip, dr inż. Anna Jachimowicz, dr inż. arch. Tomasz Majda, dr inż. arch. Justyna Zdunek-Wielgołaska, mgr inż. arch. Dominika Grabowska-Ropek, mgr inż. arch. Michał Sikorski, mgr inż. Judyta Wesołowska. 

OPIS SPECJALNOŚCI

Nazwa i motto naszej specjalności magisterskiej to: MIASTO JAKO MIEJSCE DO ŻYCIA. Dlatego zależy nam na tym, by studenci poznali problemy mieszkańców dzisiejszych miast i dowiedzieli się, co mogą zrobić jako architekci i urbaniści, by im zaradzić.

Projektowanie z pogranicza architektury i urbanistyki jest coraz potrzebniejsze i popularniejsze, co przejawia się, m.in. w działalności najbardziej znanych pracowni architektonicznych. W wielu miastach świata zapotrzebowanie na pracowników o specjalności „architektura i urbanistyka” jest bardzo duże już od kilku lat, a w Polsce gwałtownie będzie rosło. Wynika to co z dążenia do poprawiania jakości miast i życia ich mieszkańców. Nowe, dostępne technologie, wiedza o środowisku życia i złożonych procesach metabolizmu miast (w tym o możliwych zagrożeniach), coraz większe potrzeby i możliwości społeczeństw cywilizacji wiedzy – wszystko to jest dziś wyzwaniem dla projektantów przestrzeni – architektów i urbanistów. Chcemy więc nauczyć tego, co w kontekście wymienionych wyzwań współczesnemu architektowi przydać się może najbardziej przy projektowaniu pojedynczych budynków, jak i całych zespołów urbanistycznych. Kontynuujemy nauczanie w tradycji „warszawskiej szkoły projektowania urbanistycznego”, nie rezygnując jednak z podejmowania nowych tematów.

Specjalność  obejmuje dwa semestry o powiązanym programie. Pierwszy semestr  będzie poświęcony przedstawieniu aktualnego stanu wiedzy na temat problemów współczesnego miasta i dostępnych metod jego ulepszania. Powinien też służyć zainspirowaniu do autorskiego poszukiwania nowych tematów i nowych koncepcji, odpowiadających nie tylko na wyzwania XXI wieku, ale i na indywidualne zainteresowania twórcze studentów. Drugi semestr poświęcony będzie poznaniu i zastosowaniu najnowszych metod wspierających projektowanie urbanistyczne i planowanie przestrzenne oraz praktycznych technik warsztatowych, wśród których znaczna część dotyczy współpracy z mieszkańcami miast.

(Specjalność: „Architektura i urbanistyka” wpisana do dyplomu magisterskiego na kierunku „Architektura” to dodatkowy atut przy aplikowaniu o pracę.)

PROGRAM SPECJALNOŚCI

Podejmujemy aktualne tematy, a program dostosowujemy do tego, z jakimi partnerami i kiedy możemy je realizować. Dlatego elastycznie adaptujemy nasz całościowy program, rozkładając i wiążąc odpowiednio tematy projektów, seminaria i wykłady. W sumie, w ciągu 2 semestrów realizujemy ten program następująco:

 

WYKŁADY

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Cykl wykładów: Miasto cywilizacji społeczeństwa wiedzy. Nowe koncepcje ulepszania miast w teoriach i zastosowaniu. 

Wyzwania stojące przed współczesnymi miastami wymagają nowego podejścia do ich  planowania i projektowania. Zauważalne są trendy, zmierzające w kierunku oszczędnego gospodarowania przestrzenią, racjonalizowania struktur miejskich, wykorzystania zdobyczy cywilizacji wiedzy, stałego poprawiania komfortu życia mieszkańców, z jednoczesną dbałością o środowisko naturalne i wartości kulturowe. 

Na wykładach omówione zostaną najważniejsze wyzwania, stojące dziś przed architektami i urbanistami, związane z ulepszaniem miast. Przedstawione będą konkretne rozwiązania w zakresie takich zagadnień, jak:  koncepcje współczesnego miasta i ich konsekwencje (smart city, slow city, bio-city, miasto zielone, miasto zwarte, miasto 15-minutowe, itp.), ulepszanie miast w procesach rewitalizacji, najnowsze rozwiązania proekologiczne w miastach społeczeństwa wiedzy, rozwój oparty na transporcie publicznym (TOD), zielona infrastruktura oraz  woda w architekturze i urbanistyce. 

2. Cykl Wykładów: Aktorzy na scenie miejskiej

Omówione zostaną praktyczne problemy, z jakimi spotka się absolwent Wydziału w pracy zawodowej, odpowiednio do zróżnicowanych – często przeciwstawnych ról, jakie może pełnić na rynku pracy, występując bądź to po stronie inwestorów, bądź władz samorządowych lub organizacji społecznych. W odniesieniu do tematyki, związanej z tymi rolami, wykład będzie podzielony na trzy bloki:

  1. Architekt-urbanista a inwestor. Wprowadzenie do problematyki obrotu nieruchomościami w kontekście zadań dla architektów-urbanistów. Przedstawione będą takie zagadnienia, jak: koszty funkcjonowania i rozwoju miasta, najnowsze trendy na rynku nieruchomości (przykłady, standardy, certyfikaty), pozyskiwanie terenów, marketing nieruchomości, kryteria wyboru mieszkań.
  2. Architekt-urbanista a społeczność miasta. Przedstawiony będzie społeczny aspekt zrównoważonego rozwoju miast,  udział lokalnej społeczności w procedurach planistycznych – dylematy, praktyka polska i zagraniczna, syndrom NIMBY. Omówiony będzie udział społecznych ruchów miejskich i organizacji pozarządowych w kształtowaniu przestrzeni.
  3. Architekt-urbanista a władza samorządowa. Przedstawione będą podstawy samorządności terytorialnej i praktyczne problemy współpracy urbanisty z władzą samorządową.

 

SEMINARIA

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Najnowsze realizacje urbanistyczne

Seminarium jest poświęcone wyszukiwaniu, omawianiu i analizowaniu przykładów najnowszych realizacji urbanistycznych,  które ulepszają istniejące miasta i środowisko zamieszkania, a dotyczą terenów nadbrzeżnych, portowych, poprzemysłowych, pokopalnianych, itp. Studenci będą mieli za zadanie zaprezentowanie tych projektów w formie krótkiego  tekstu i prezentacji multimedialnej. Ważnym elementem zajęć będzie dyskusja. 

2. Zastosowanie Nowoczesnych Technik Informacyjnych  i Komunikacyjnych (ICT) w urbanistyce (INSPIRE, GIS, SIT)- warsztaty komputerowe

Seminarium służy zapoznaniu się z nowoczesnymi technikami cyfrowymi, stosowanymi w urbanistyce – przede wszystkim GIS i jest zintegrowane z bieżącym projektem specjalnościowym.

3. Spacery urbanistyczne

Pod kierunkiem prowadzącego odbywają się wizyty w różnych miastach, bądź różnych rejonach Warszawy, spotkania w miejskich biurach planowania, bądź pracowniach urbanistycznych (do tej pory  spacery odbyły się w różnych dzielnicach Warszawy, w Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu i Bydgoszczy).

4. Seminaria towarzyszące aktualnym projektom – spotkania z ekspertami i samorządowcami.

 

PROJEKTY

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeden z projektów semestralnych ma zawsze charakter eksperymentu społeczno-edukacyjnego i polega na podjęciu ważnego dla miast tematu, a jego finalnym efektem jest realizacja instalacji w jednej z przestrzeni publicznych Warszawy.

Drugi projekt semestralny dotyczy realnego problemu projektowego wybranego miejsca – prowadzony jest we współpracy z samorządami, inwestorami oraz lokalną społecznością.

 

ZAPISY

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Harmonogram i zasady zapisów dla całego roku podaje Dziekanat. Chętni do zapisania się na specjalność AU2 proszeni są o to, by w pierwszej turze zapisów przysyłać wniosek o przyjęcie na specjalność AiU2 (należy podać imię, nazwisko, adres i telefon kontaktowy oraz adres e-mail) z uzasadnieniem swojego wyboru. Należy dołączyć portfolio w pliku możliwym do przesłania mailem. 

 

Wnioski z załącznikami należy przesłać na adres: kuigp@pw.edu.pl.  

 

Dodatkowych informacji udziela koordynator specjalności. Serdecznie zapraszamy!