Informacje nadesłane
Przemo Łukasik w cyklu #NOWE TRENDY W ARCHITEKTURZE /Architektura i Biznes
Architektura i Biznes zaprasza na kolejne spotkanie LIVE z cyklu #NOWE_TRENDY_W_ARCHITEKTURZE. We wtorek, 24 września o godz. 13:00 odbędzie się transmisja na żywo rozmowy Jakuba Głaza z Przemo Łukasikiem, współzałożycielem biura architektonicznego Medusa Group
Konkurs Najlepszy Dyplom WNĘTRZA 2023–2025
Przekazujemy informację o konkursie Najlepszy Dyplom – WNĘTRZA organizowanym przez czasopismo Architektura i Biznes. Konkurs jest skierowany do studentów i absolwentów architektury wnętrz, jednak wiele dyplomów z naszego wydziału charakteryzuje się również wyjątkowymi projektami wnętrz, dlatego chcielibyśmy zachęcić ich autorów do zgłoszenia swoich prac. W konkursie mogą być zgłoszone prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie obronione w latach 2023-2025. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 16 sierpnia 2025 roku (o godz. 12:00).
Stypendia rządu Szwajcarii dla obywateli polskich na rok akademicki 2025/2026
Program stypendialny rządu szwajcarskiego dla obywateli polskich na rok akademicki 2025/26 przewiduje stypendia na pobyty badawcze (warunek:uzyskanie stopnia magistra przed 31 lipca 2025 r - dla kandydatów na ETH Zurych – 30 czerwca 2025), studia doktoranckie dla młodych (urodzonych po 31 grudnia 1989) absolwentów studiów magisterskich(warunek:uzyskanie stopnia magistra przed 31 lipca 2025 r (dla kandydatów na ETH Zurych – 30 czerwca 2025), oraz stypendia postdoc (limit wieku nie obowiązuje – uzyskanie stopnia doktora po 31 grudnia 2021 i przed 31 lipca 2025, dla ETH Zurych – 30 czerwca 2025) reprezentujących różne dziedziny.
Wnioski należy złożyć do 20 listopada 2024 r.
Startuje rekrutacja do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów | 20. edycja
1 września ruszył nabór wniosków o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów. Szanse mają osoby, które mimo trudnych warunków materialnych, zdrowotnych bądź rodzinnych, mają dobre wyniki w nauce oraz osiągają sukcesy naukowe, artystyczne, sportowe lub angażują się w różnorodne działania społeczne. Centrum Myśli Jana Pawła II czeka na zgłoszenia do 10 października.
Zaproszenie na wydarzenie Trasa M-Z, czyli „Trasa Muzeum Narodowe – Zalew Zegrzyński”
Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu „Trasa M-"Z, czyli „Trasa Muzeum Narodowe - Zalew Zegrzyński", które odbędzie się 7 września 2024 roku w godzinach 18:00-21:30 na "Dzikiej Plaży" w podwarszawskim Nieporęcie, nad Jeziorem Zegrzyńskim. Wydarzenie nawiązuje do projektu z przełomu lat 60. i 70. XX wieku, gdy kilkudziesięciu artystów, architektów, urbanistów i studentów tych kierunków otrzymało zadanie, aby w grupach opracować artystyczno-architektoniczną koncepcję rozbudowy siedziby MNW, oprawę plastyczną trasy od Muzeum do nowo powstałego Jeziora Zegrzyńskiego oraz projekt filii Muzeum na wodach Jeziora.
Konkursy na projekt przedszkola oraz na oprawę oświetleniową do szynoprzewodu (do 17.01.2025)
Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego wraz z organizatorem Międzynarodowych Targi Światło/Light Fair w Warszawie zaprasza studentki i studentów do wzięcia udziału dwóch Konkursach: "PROJEKT PRZEDSZKOLA" oraz "OPRAWA OŚWIETLENIOWA DO SZYNOPRZEWODU". Zgłoszenia w obu konkursach można przesyłać do 17 stycznia 2025 roku
Program dla młodzieży i studentów towarzyszący wystawie „Jan Bogusławski. Według reguł sztuki i własnego upodobania”
Informujemy o możliwości udziału w kilkudniowym programie dla młodzieży i studentów towarzyszącym wystawie: Jan Bogusławski. Według reguł sztuki i własnego upodobania. Cykl skierowany jest szczególnie do uczniów i uczennic liceum oraz studentów i studentek pierwszych lat, którzy swoją przyszłość wiążą z projektowaniem przestrzeni, architektury i form przemysłowych.
Zaproszenie na warsztaty architektoniczne z Centralą
W imieniu Fundacji Bęc Zmiana informujemy o planowanych przez Fundację warsztatach architektoniczno-klimatycznych prowadzonych przez jedną z najciekawszych współczesnych grup projektowych – CENTRALĘ. Warsztaty są bezpłatne, odbywają się w siedzibie Komuna Warszawa i każdy z nich poświęcony jest jednemu zagadnieniu – jak światło, woda, wiatr i grawitacja. edynym ograniczeniem jest limitowana liczba miejsc, dlatego zachęcamy zainteresowane osoby do rychłego zapisywania się. Na najbliższy warsztat – już w ten weekend (22–23.06) – zapisy są do wtorku, 18.06, do godz. 23.59.
Studencki konkurs ZAMIESZKANIE organizowany organizowany przez Produkty dla Domu i Architektura&Biznes
Architektura i Biznes oraz Produkty dla Domu zapraszają do udziału w edycji 2024 konkursu ZAMIESZKANIE. Organizatorzy szukają najbardziej inspirujących, kreatywnych i przemyślanych projektów stworzonych przez studentów związanych z architekturą mieszkalną. Laureatka lub laureat pierwszej nagrody zdobędzie 5 000 złotych i roczną prenumeratę miesięcznika Architektura & Biznes. Termin nadsyłania prac mija 15 lutego 2025 roku.
Konkurs na prace dyplomowe Nagroda NIAiU 2024
Już po raz siódmy zapraszamy absolwentów różnych kierunków do wysyłania swoich prac magisterskich na konkurs Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością. Tym razem przyjrzymy się pracom obronionym w latach 2023/2024 (od 1 maja 2023 do 4 września 2024). Celem konkursu jest promocja dyplomów oraz motywowanie do podejmowania tematu przestrzeni wspólnych i publicznych. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: projektowej oraz teoretycznej. Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymają po 10 000 zł, autorzy wyróżnionych prac (po dwie w każdej kategorii) po 5 000 zł.
Konferencja „Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.”
Zapraszamy 13 czerwca 2024 o godz. 9:00 do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie na konferencję pt. „Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.”. Wstęp wolny. Aby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy zarejestrować się. Ilość miejsc ograniczona.
Nowy numer Architektura & Biznes - 6/2024
Nr 6/2024 miesięcznika „Architektura & Biznes” jest już udostępniony do bezpłatnego pobierania na
www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydanie
W numerze m.in. rozmowa z dziekanem naszego wydziału Krzysztofem Koszewskim na temat badania "Zawód na A"
Daylighting in buildings - szkoła letnia na Uniwersytecie Lund w Szwecji
Zapraszamy na 7-dniową szkołę letnią, która odbędzie się na Uniwersytecie w Lund w Szwecji we współpracy z Università degli Studi della Tuscia od 17–24 sierpnia 2024 r. Zapisy zostały wydłużone do 15 czerwca. Poprzednia edycja tej szkoły letniej miała miejsce na Politechnice Gdańskiej w 2023 roku. Uwaga! Obowiązują opłaty: 400 euro dla studentów biorących udział w warsztatach stacjonarnie (zapewnione noclegi i częściowo wyżywienie) oraz 300 euro zdalnie.
Zaproszenie na networking ze środowiskiem naukowym PAN w Warszawie (12/06/2024)
Zapraszamy na drugą edycję wydarzenia sieciującego środowisko naukowe w Polsce, organizowanego przez Polską Akademię Nauk oraz przez Akademię Młodych Uczonych w ramach projektu PASIFIC. Wydarzenie odbędzie się w środę 12.06.2024 w godzinach 10.00 - 15.00 w Pałacu Staszica, przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie. Celem wydarzenia będzie integracja środowiska naukowego, a tematem przewodnim interdyscyplinarność w badaniach naukowych. Zapisy na wydarzenie przyjmowane są do 4.06.2024 r.
Darmowy webinar dla studentów architektury i budownictwa"Czy Generative Design i AI zastąpi Projektantów?"
Webinar "Czy Generative Design i AI zastąpi Projektantów?" odbędzie się online, 28 maja w godzinach 17:00 - 18:00. Podczas wydarzenia studenci będą mieli szansę dowiedzieć się więcej na temat generative design, który jest nowoczesnym rozwiązaniem mającym duży wpływ na pracę architektów.
Ogólnopolski Konkurs Studencki „Nowe Tytonie”
Informujemy o Ogólnopolskim Konkursie Studenckim "Nowe Tytonie". Przedmiotem konkursu jest opracowanie architektoniczno - urbanistycznej koncepcji rewitalizacji wskazanego obszaru na terenie dawnych Zakładów Tytoniowych w Lublinie. Terminy składania prac konkursowych mija 16.08.2024 r.
Konkurs na projekty upominków z okazji prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej
Informujemy, że Instytut Wzornictwa Przemysłowego organizuje konkurs, którego celem jest wyłonienie oryginalnych, autorskich projektów upominków dla wysokich rangą polityków i urzędników instytucji Unii Europejskiej oraz jej państw członkowskich wręczanych przez władze polskie podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, przypadającej na okres 1 stycznia – 30 czerwca 2025 r. Formularze zgłoszeniowe przyjmowane będą w terminie 24 maja 2024 roku (włącznie) do godziny 23:59.
FOPA 2024 Festiwal Otwartych Pracowni Architektonicznych
Architektura i Biznes zaprasza na kolejną edycję Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych FOPA, w którym wezmą udział pracownie: 13 maja - OVO GRĄBCZEWSCY ARCHITEKCI, 16 maja - WWAA oraz 17 maja - GRUPA 5 ARCHITEKCI. Wydarzenie odbędzie się wirtualnie na kanale YouTube i Facebooku A&B.
24 Days - 16 People - 4 Designs: Architecture Workshops at aac Academy for Architectural Culture, Hamburg (4.09.-27.09.2024)
Zapraszamy na międzynarodowe warsztaty architektoniczne organizowane przez aac Academy for Architectural Culture, które odbędą się w dniach 4-27 września 2024 roku w Hamburgu. Zgłoszenia można wysyłać do 10 czerwca. Stypendium dla uczestników pokrywa wszelkie koszty warsztatów, a także zakwaterowanie, koszty wyżywienia (z wyjątkiem dodatkowych posiłków w pracowni), dojazdu do Hamburga i powrotne pozostają w gestii uczestników.
Summerschool RURAPOLIS 2024 (29.08.-7.09.2024)
Informujemy, że szkoła letnia Summerschool Rurapolis, organizowana przez ÉNSA Versailles oraz konsorcjum europejskich uniwersytetów i instytucji lokalnych, odbędzie się w dniach 29 sierpnia – 7 września 2024 r. w regionie Asturia w Hiszpanii. Obowiązuje opłata rekrutacyjna w wysokości 500 euro, w której zawarte są zakwaterowanie, śniadania i koszt prowadzenia warsztatów (w tym materiały). Pozostałe koszty (dojazd i wyżywienie) pokrywają uczestnicy.
Nowy numer Architektura & Biznes - 5/2024
Nr 5/2024 miesięcznika „Architektura & Biznes” jest już udostępniony do bezpłatnego pobierania na
Ruszył nabór dla edukatorek i edukatorów do programu Archi-przygody 2024 Narodowego Centrum Kultury
Narodowe Centrum Kultury zaprasza do udziału w programie Archi-przygody wszystkie osoby zajmujące się edukacją architektoniczną i artystyczną, a także architektów/ki, studentów/ki architektury i kierunków pokrewnych, którzy marzą o pracy z dziećmi! I etap naboru trwa do 28 kwietnia 2024 roku.
Konferencja Gość w dom... czyli o zaspokajaniu wiejskich potrzeb mieszkaniowych w XVIII w. - XX w. Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie- Polska- Europa Środkowa
Informujemy, że Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza na konferencję naukową „Gość w dom... czyli o zaspokajaniu wiejskich potrzeb mieszkaniowych w XVIII w. - XX w. Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie- Polska- Europa Środkowa”, która odbędzie się w dniach 15-16.05.2024.
Konkurs o Doroczne Nagrody TUP za prace dyplomowe z zakresu urbanistyki, planowania i gospodarki przestrzennej
Towarzystwo Urbanistów Polskich serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w KONKURSIE O DOROCZNE NAGRODY TUP za prace dyplomowe z zakresu urbanistyki, planowania i gospodarki przestrzennej obronione w 2023 roku. Prace należy przesłać do 23 czerwca 2024 r.
PROF. JANUSZ BOGDANOWSKI – ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE Z CYKLU NASI WIELCY - 16.04.2024 r.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Dyrekcja Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają 16 kwietnia 2024 r. o godz. 13.00 do Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich na wyjątkowe spotkanie NASI WIELCY - PROFESOR JANUSZ BOGDANOWSKI, którego bohaterem będzie prof. Janusz Bogdanowski, wybitny architekt krajobrazu, czołowy znawca konserwatorstwa i architektury, sztuki ogrodowej i fortyfikacyjnej, niestrudzony obrońca dzieł natury i kultury.