INTER FOLIA FRUCTUS – seminarium wybieralne dla 7 semestru

Zapraszamy studentki i studentów 7 semestru studiów jednolitych na seminarium pt. "Inter Folia Fructus", którego prowadzącym będzie dr hab. inż. arch. Grzegorz Rytel 

Celem seminarium jest poszerzenie wiedzy i pogłębienie refleksji w dziedzinie teorii architektury poprzez lekturę tekstów z dziedzin poruszających zagadnienia istotne z punktu widzenia warsztatu zawodowego architekta: historii sztuki, filozofii, socjologii i nauk pokrewnych. W polu zainteresowania są teksty uzupełniające wiedzę z teorii architektury i projektowania, będące filozoficznym spojrzeniem z dystansu, ale również syntetyzującą refleksją praktyków. 

W programie seminarium jest wspólne czytanie wybranych fragmentów tekstów otrzymanych w komplecie od prowadzącego po pierwszych zajęciach wprowadzających. Lektura poprzedzona jest wprowadzeniem i pogłębiona o uzupełniające wyjaśnienia przygotowane przez Lektora, analizę najistotniejszych ustępów i komentarz. Istotną częścią każdych zajęć jest dyskusja nad zagadnieniami poruszanymi w tekście bądź wywołanymi przy okazji lektury. 

Każdy z Uczestników seminarium przygotowuje na termin ustalony z prowadzącym lekturę tekstu wybranego spośród zaproponowanych. Objętość tekstu do lektury (w przypadku dłuższych tekstów) należy uzgodnić z prowadzącym. 

Do powinności Lektora przed zajęciami należy rozszerzone zapoznanie się z tekstem, przygotowanie się do głośnej lektury i opracowanie materiałów uzupełniających – wyjaśnień, biogramów, rozwinięcia istotnych, a potraktowanych skrótowo w tekście, zagadnień; preferowana forma prezentacji multimedialnej – Lektor jest zobowiązany dysponować sprzętem kompatybilnym z urządzeniami multimedialnymi w sali. 

Do powinności Lektora podczas zajęć należy przeczytanie tekstu z uzupełnieniami (jak wyżej) a następnie rozpoczęcie i poprowadzenie dyskusji. 

Do powinności wszystkich Uczestników seminarium należy przygotowanie na każde zajęcia tekstu lektury przewidzianej na dany dzień (najlepiej zapoznać się uprzednio z tekstem) i aktywny, merytoryczny udział w dyskusjach. 

Najpóźniej na ostatnich zajęciach w semestrze należy złożyć pracę zaliczeniową napisaną na jeden z tematów podanych z wyprzedzeniem (minimum 3 tygodnie przed końcem zajęć). 

Ocenie podlegają następujące elementy: przygotowanie tekstu wraz z jego uzupełnieniami i objaśnieniami, lektura podczas zajęć, przygotowanie zagadnień do dyskusji i jej moderowanie, aktywne i merytoryczne uczestnictwo w dyskusjach, złożona w terminie praca zaliczeniowa. 

Co najważniejsze: wybrane świadomie zajęcia seminaryjne powinny dawać maksimum satysfakcji i zadowolenia, a w związku z tym sformalizowane rygory nie powinny stanowić zasadniczej zachęty do udziału we wspólnej pracy. 

UWAGA! Jeśli zbierze się odpowiednio liczna grupa Uczestników i seminarium zostanie potwierdzone, otwarta pozostaje możliwość znalezienia dogodnego dla nas wszystkich terminu, innego niż poniedziałek od 8:15 do 10:00.

Prowadzący: dr hab. inż. arch. Grzegorz Rytel 

 

Z pełną ofertą seminariów i wykładów wybieralnych dla 7 semestru studiów jednolitych można zapoznać się w tym pliku: 

oferta seminariów i wykładów wybieralnych 2023Z (pdf, 212,19 kB)