Warszawski Ratusz na Wiśle

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Warszawski Ratusz na Wiśle" który odbędzie się w sali wystawowej ul. Marszałkowska 77/79, parter - 17 kwietnia 2018, godz. 18.00

Wystawa czynna do 8 maja 2018 roku.

Współorganizacja: Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Wydział Dialogu w Planowaniu Urząd m.st. Warszawy

Projekty zostały wykonane przez grupę studentów sem. 7-go studiów inżynierskich na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Opiekunami prowadzącymi byli prof. arch. Konrad Kucza-Kuczyński i dr arch. Piotr Trębacz, przy udziale konsultanta z zakresu konstrukcji prof. inż. Wiesława Rokickiego.

Intencją zadania projektowego była wizja nowego ratusza dla Warszawy, zlokalizowanego odważnie na Wiśle, traktując tę lokalizację jako symbol zintegrowania obszarów stolicy po obu stronach rzeki. Takie propozycje padały już wcześniej ze strony znanych architektów i urbanistów warszawskich, chociaż współcześnie nie były rozwiązywane. Forma przestrzenna ratusza powinna być charakterystyczna, zapamiętywalna odrębnością, tworzyć nowy symbol stolicy. W ramach zadania projektowego po analizach wstępnych, proponowane były dwie lokalizacje, obie bliżej brzegu praskiego, pozostawiając zgodnie z wytycznymi hydrologicznymi odpowiedni pas żeglugi.

Ratusz z założenia powinien być połączony z obu brzegami stolicy kładkami pieszo-jezdnymi, z głównym dojazdem kołowym od strony Pragi. Oprócz funkcji reprezentacyjnych urzędu miasta, w programie należało przewidzieć salę wielofunkcyjną na okazjonalne uroczystości miejskie oraz na zewnątrz przestrzeń placu publicznego.

Na wystawie, z racji chłonności miejsca zaprezentowano 14 prac (z 18 wykonanych na ten temat)