Zaproszenie na obchody rocznicowe prof. Longina Majdeckiego (lipiec-sierpień 2022)

W imieniu Dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie prof. dr. hab. Zbigniewa Wawra oraz Kierownika Działu Ogrodów Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie Beaty Kańskiej zapraszamy na obchody rocznicowe prof. Longina Majdeckiego, w tym wystawę pt. "Świat ogrodów Longina Majdeckiego".

Longin Majdecki ( 1925-1997) był wybitnym architektem krajobrazu, autorem projektów zagospodarowania i rewaloryzacji najważniejszych warszawskich parków takich jak:

• Łazienki Królewskie z różanym amfiteatrem muzycznym,
  • Centralny Park Kultury,
  • Dolinka Służewska,
  • Park Arkadia i Królikarnia,
  • Park Kazimierzowski,
  • Park Podzamcze,
  • Park Sielecki,
  • Ogród Sejmowy,
  • Ogród Belwederski,
  • cmentarz komunalny Wólka Węglowa
  • oraz projektu zagospodarowania turystycznego Kampinoskiego Parku Narodowego, Lasku Lindego i Lasu Bielańskiego.

Dorobek prof. L. Majdeckiego obejmuje ok. 350 projektów obiektów z terenu całej Polski. To wybitny teoretyk i praktyk, autor fundamentalnego dzieła pt. Historia ogrodów.

Profesor był członkiem SARP od 1957 roku.

Szczegóły planowanych wydarzeń na lipiec-sierpień 2022 znajdą Państwo w poniższym programie.

Wystawa plenerowa jest pierwszym wydarzeniem z programu czteroletnich obchodów rocznicowych prof. Longina Majdeckiego, zaplanowanych z okazji zbliżającej się 25. rocznicy śmierci Profesora i 100. rocznicy jego urodzin. Nad realizacją programu czuwa komitet organizacyjny, w którego skład weszły instytucje, z którymi Longin Majdecki był związany lub dla których jego działalność miała wielkie znaczenie: ICOMOS Polska, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego oraz Muzeum Łazienki Królewskie – koordynator wydarzenia.

Autorzy wystawy:

Magdalena Lewna Dział Badań Naukowych Muzeum Łazienki Królewskie