Jakie są koszty :W mieście? - podsumowanie inauguracji trzeciej edycji Projektu :W Centrum

Czy kształtując dzisiejszą Warszawę i dokonując codziennych wyborów dotyczących naszego wielkomiejskiego życia, kierujemy się krótkowzrocznymi cenami czy zrozumieniem perspektywicznych kosztów? Czy umiemy spojrzeć poza horyzont precyzyjnych bilansów ekonomicznych i dostrzec koszty, które nasze miejskie życie i miejskie inwestycje niosą za sobą w przyszłość? Na ile świadomi jesteśmy ponoszonych kosztów i na ile gotowi jesteśmy przyznać wprost, że je ponosimy? Odpowiedzi na te pytania szukają kuratorzy projektu :W CENTRUM, który w tegorocznej edycji poświęcony jest zagadnieniu KOSZTÓW.

Już po raz trzeci Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich i Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej organizują projekt :W CENTRUM, w ramach którego poruszają najważniejsze i najbardziej aktualne zagadnienia związane z użytkowaniem i planowaniem miejskich przestrzeni centralnych. 8 maja w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak odbyła się inauguracja trzeciej edycji projektu.

– W ramach projektu :WCENTRUM będziemy mówić o KOSZTACH, jakie ponosimy, kreując środowisko zbudowane, tworząc poszczególne obiekty architektoniczne i towarzyszące im przestrzenie publiczne oraz podejmując indywidualne inwestycje. Sprawdzimy, jaki mamy wpływ na KOSZTY jako branża architektoniczna i jako użytkownicy miasta – mówili prowadzący wydarzenie architektka Magda Maciąg i architekt Jan Chwedczuk.

Wskazanie wielości zagadnień, jakie kryją się pod hasłem miejskich KOSZTÓW, nie jest łatwe. Podjęli się go uczestnicy dyskusji inauguracyjnej: profesor Krystyna Solarek, dr hab. Renata Giedych, Agnieszka Kowalewska, Joanna Malanowska, Rafał Krenz oraz Magda Maciąg. Panel w formie warsztatowej dyskusji poprowadzili dr Anna Cudny i dr Artur Jerzy Filip. Głosy ekspertów uzupełnili uczestnicy spotkania zasiadający na widowni. W rezultacie, na wirtualnej tablicy znalazło się ponad siedemdziesiąt wskazówek, gdzie należy szukać kosztów miejskości. Organizatorzy pokazali, że nieoczywiste i nieobecne w dyskursie miejskim pojęcie „kosztów” pozwala spojrzeć na Warszawę w sposób świeży i kreatywny. Tym bardziej, że jak podkreślają kuratorzy, określenie czegoś KOSZTEM nie oznacza jednoznacznej krytyki – wymaga jednak odkrycia i uświadomienia sobie złożonej sieci miejskich zależności.

Poza zainaugurowanym programem spotkań publicznych, nieodłącznym elementem przedsięwzięcia :W CENTRUM jest projekt realizowany przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w wybranej centralnej przestrzeni miejskiej Warszawy. Kiedy w pierwszej edycji motywem przewodnim była WODA, przed Warszawskim Pawilonem Architektury Zodiak powstała instalacja „Wodny Azyl”, przypominająca o konieczności podmiotowego traktowania wody. Rok temu, gdy w centrum uwagi postawiono HAŁAS, studenci stworzyli na placu przed Gmachem Głównym Politechniki Warszawskiej instalację HA-LAS – zieloną, wypełnioną drzewami i krzewami strefę relaksu, łagodzącą skutki miejskiego zgiełku i odmieniającą na kilka miesięcy oblicze tego ważnego miejsca stolicy. Co czeka nas w tym roku?

– Koszty to temat bardzo trudny do przedstawienia wizualnego. Tym bardziej, że nasze działania wykraczają poza koszty ekonomiczne inwestycji. Interesują nas koszty, które choć oddziałują na nas bezpośrednio, to jednak nie są tak oczywiste: koszty środowiskowe, energetyczne, społeczne – mówiła podczas spotkania Wiktora Kolaszyńska, przedstawicielka grupy studenckiej.

Studentki i studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej pracują nad projektem instalacji architektonicznej już od lutego. Ich dzieło stanie w samym centrum Warszawy. Gdzie dokładnie? To niespodzianka. Otwarcie zaplanowane jest na dzień 20 czerwca! Poza tym w ramach cyklu zaplanowano wydarzenia: KOSZTY :W ARCHITEKTURZE (6 czerwca) i KOSZTY :W UŻYCIU (20 czerwca). Zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych spotkaniach i do śledzenia informacji o projekcie KOSZTY :W CENTRUM na www.wcentrum.edu.plFacebooku oraz Instagramie.

 

Fot. Monika Ostrowska

Zespół kuratorski projektu :W CENTRUM

dr arch. Anna Cudny

arch. Jan Chwedczuk

dr arch. Artur Jerzy Filip

arch. Magda Maciąg

 

Organizatorzy:

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich

Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

 

Partnerzy:

Miasto Stołeczne Warszawa

Cosentino

 

www.wcentrum.org.pl