Przekazujemy informację o konkursie Najlepszy Dyplom – WNĘTRZA organizowanym przez czasopismo Architektura i Biznes. Konkurs jest skierowany do studentów i absolwentów architektury wnętrz, jednak wiele dyplomów z naszego wydziału charakteryzuje się również wyjątkowymi projektami wnętrz, dlatego chcielibyśmy zachęcić ich autorów do zgłoszenia swoich prac. W konkursie mogą być zgłoszone prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie obronione w latach 2023-2025. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 16 sierpnia 2025 roku (o godz. 12:00).
Program stypendialny rządu szwajcarskiego dla obywateli polskich na rok akademicki 2025/26 przewiduje stypendia na pobyty badawcze (warunek:uzyskanie stopnia magistra przed 31 lipca 2025 r - dla kandydatów na ETH Zurych – 30 czerwca 2025), studia doktoranckie dla młodych (urodzonych po 31 grudnia 1989) absolwentów studiów magisterskich(warunek:uzyskanie stopnia magistra przed 31 lipca 2025 r (dla kandydatów na ETH Zurych – 30 czerwca 2025), oraz stypendia postdoc (limit wieku nie obowiązuje – uzyskanie stopnia doktora po 31 grudnia 2021 i przed 31 lipca 2025, dla ETH Zurych – 30 czerwca 2025) reprezentujących różne dziedziny.
Wnioski należy złożyć do 20 listopada 2024 r.
1 września ruszył nabór wniosków o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla studentów. Szanse mają osoby, które mimo trudnych warunków materialnych, zdrowotnych bądź rodzinnych, mają dobre wyniki w nauce oraz osiągają sukcesy naukowe, artystyczne, sportowe lub angażują się w różnorodne działania społeczne. Centrum Myśli Jana Pawła II czeka na zgłoszenia do 10 października.
Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu „Trasa M-"Z, czyli „Trasa Muzeum Narodowe - Zalew Zegrzyński", które odbędzie się 7 września 2024 roku w godzinach 18:00-21:30 na "Dzikiej Plaży" w podwarszawskim Nieporęcie, nad Jeziorem Zegrzyńskim. Wydarzenie nawiązuje do projektu z przełomu lat 60. i 70. XX wieku, gdy kilkudziesięciu artystów, architektów, urbanistów i studentów tych kierunków otrzymało zadanie, aby w grupach opracować artystyczno-architektoniczną koncepcję rozbudowy siedziby MNW, oprawę plastyczną trasy od Muzeum do nowo powstałego Jeziora Zegrzyńskiego oraz projekt filii Muzeum na wodach Jeziora.
Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego wraz z organizatorem Międzynarodowych Targi Światło/Light Fair w Warszawie zaprasza studentki i studentów do wzięcia udziału dwóch Konkursach: "PROJEKT PRZEDSZKOLA" oraz "OPRAWA OŚWIETLENIOWA DO SZYNOPRZEWODU". Zgłoszenia w obu konkursach można przesyłać do 17 stycznia 2025 roku
Informujemy o możliwości udziału w kilkudniowym programie dla młodzieży i studentów towarzyszącym wystawie: Jan Bogusławski. Według reguł sztuki i własnego upodobania. Cykl skierowany jest szczególnie do uczniów i uczennic liceum oraz studentów i studentek pierwszych lat, którzy swoją przyszłość wiążą z projektowaniem przestrzeni, architektury i form przemysłowych.
W imieniu Fundacji Bęc Zmiana informujemy o planowanych przez Fundację warsztatach architektoniczno-klimatycznych prowadzonych przez jedną z najciekawszych współczesnych grup projektowych – CENTRALĘ. Warsztaty są bezpłatne, odbywają się w siedzibie Komuna Warszawa i każdy z nich poświęcony jest jednemu zagadnieniu – jak światło, woda, wiatr i grawitacja. edynym ograniczeniem jest limitowana liczba miejsc, dlatego zachęcamy zainteresowane osoby do rychłego zapisywania się. Na najbliższy warsztat – już w ten weekend (22–23.06) – zapisy są do wtorku, 18.06, do godz. 23.59.
Architektura i Biznes oraz Produkty dla Domu zapraszają do udziału w edycji 2024 konkursu ZAMIESZKANIE. Organizatorzy szukają najbardziej inspirujących, kreatywnych i przemyślanych projektów stworzonych przez studentów związanych z architekturą mieszkalną. Laureatka lub laureat pierwszej nagrody zdobędzie 5 000 złotych i roczną prenumeratę miesięcznika Architektura & Biznes. Termin nadsyłania prac mija 15 lutego 2025 roku.
Już po raz siódmy zapraszamy absolwentów różnych kierunków do wysyłania swoich prac magisterskich na konkurs Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością. Tym razem przyjrzymy się pracom obronionym w latach 2023/2024 (od 1 maja 2023 do 4 września 2024). Celem konkursu jest promocja dyplomów oraz motywowanie do podejmowania tematu przestrzeni wspólnych i publicznych. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: projektowej oraz teoretycznej. Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymają po 10 000 zł, autorzy wyróżnionych prac (po dwie w każdej kategorii) po 5 000 zł.
Zapraszamy 13 czerwca 2024 o godz. 9:00 do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie na konferencję pt. „Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.”. Wstęp wolny. Aby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy zarejestrować się. Ilość miejsc ograniczona.
Nr 6/2024 miesięcznika „Architektura & Biznes” jest już udostępniony do bezpłatnego pobierania na
www.architekturaibiznes.pl/bezplatne-e-wydanie
W numerze m.in. rozmowa z dziekanem naszego wydziału Krzysztofem Koszewskim na temat badania "Zawód na A"
Zapraszamy na 7-dniową szkołę letnią, która odbędzie się na Uniwersytecie w Lund w Szwecji we współpracy z Università degli Studi della Tuscia od 17–24 sierpnia 2024 r. Zapisy zostały wydłużone do 15 czerwca. Poprzednia edycja tej szkoły letniej miała miejsce na Politechnice Gdańskiej w 2023 roku. Uwaga! Obowiązują opłaty: 400 euro dla studentów biorących udział w warsztatach stacjonarnie (zapewnione noclegi i częściowo wyżywienie) oraz 300 euro zdalnie.
Zapraszamy na drugą edycję wydarzenia sieciującego środowisko naukowe w Polsce, organizowanego przez Polską Akademię Nauk oraz przez Akademię Młodych Uczonych w ramach projektu PASIFIC. Wydarzenie odbędzie się w środę 12.06.2024 w godzinach 10.00 - 15.00 w Pałacu Staszica, przy ul. Nowy Świat 72 w Warszawie. Celem wydarzenia będzie integracja środowiska naukowego, a tematem przewodnim interdyscyplinarność w badaniach naukowych. Zapisy na wydarzenie przyjmowane są do 4.06.2024 r.
Webinar "Czy Generative Design i AI zastąpi Projektantów?" odbędzie się online, 28 maja w godzinach 17:00 - 18:00. Podczas wydarzenia studenci będą mieli szansę dowiedzieć się więcej na temat generative design, który jest nowoczesnym rozwiązaniem mającym duży wpływ na pracę architektów.
Informujemy o Ogólnopolskim Konkursie Studenckim "Nowe Tytonie". Przedmiotem konkursu jest opracowanie architektoniczno - urbanistycznej koncepcji rewitalizacji wskazanego obszaru na terenie dawnych Zakładów Tytoniowych w Lublinie. Termin składania prac konkurs został przedłużony do dnia 09.12.2024 r.
Informujemy, że Instytut Wzornictwa Przemysłowego organizuje konkurs, którego celem jest wyłonienie oryginalnych, autorskich projektów upominków dla wysokich rangą polityków i urzędników instytucji Unii Europejskiej oraz jej państw członkowskich wręczanych przez władze polskie podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, przypadającej na okres 1 stycznia – 30 czerwca 2025 r. Formularze zgłoszeniowe przyjmowane będą w terminie 24 maja 2024 roku (włącznie) do godziny 23:59.
Architektura i Biznes zaprasza na kolejną edycję Festiwalu Otwartych Pracowni Architektonicznych FOPA, w którym wezmą udział pracownie: 13 maja - OVO GRĄBCZEWSCY ARCHITEKCI, 16 maja - WWAA oraz 17 maja - GRUPA 5 ARCHITEKCI. Wydarzenie odbędzie się wirtualnie na kanale YouTube i Facebooku A&B.
Zapraszamy na międzynarodowe warsztaty architektoniczne organizowane przez aac Academy for Architectural Culture, które odbędą się w dniach 4-27 września 2024 roku w Hamburgu. Zgłoszenia można wysyłać do 10 czerwca. Stypendium dla uczestników pokrywa wszelkie koszty warsztatów, a także zakwaterowanie, koszty wyżywienia (z wyjątkiem dodatkowych posiłków w pracowni), dojazdu do Hamburga i powrotne pozostają w gestii uczestników.
Informujemy, że szkoła letnia Summerschool Rurapolis, organizowana przez ÉNSA Versailles oraz konsorcjum europejskich uniwersytetów i instytucji lokalnych, odbędzie się w dniach 29 sierpnia – 7 września 2024 r. w regionie Asturia w Hiszpanii. Obowiązuje opłata rekrutacyjna w wysokości 500 euro, w której zawarte są zakwaterowanie, śniadania i koszt prowadzenia warsztatów (w tym materiały). Pozostałe koszty (dojazd i wyżywienie) pokrywają uczestnicy.
Nr 5/2024 miesięcznika „Architektura & Biznes” jest już udostępniony do bezpłatnego pobierania na
Narodowe Centrum Kultury zaprasza do udziału w programie Archi-przygody wszystkie osoby zajmujące się edukacją architektoniczną i artystyczną, a także architektów/ki, studentów/ki architektury i kierunków pokrewnych, którzy marzą o pracy z dziećmi! I etap naboru trwa do 28 kwietnia 2024 roku.
Informujemy, że Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza na konferencję naukową „Gość w dom... czyli o zaspokajaniu wiejskich potrzeb mieszkaniowych w XVIII w. - XX w. Górny Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie- Polska- Europa Środkowa”, która odbędzie się w dniach 15-16.05.2024.
Towarzystwo Urbanistów Polskich serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w KONKURSIE O DOROCZNE NAGRODY TUP za prace dyplomowe z zakresu urbanistyki, planowania i gospodarki przestrzennej obronione w 2023 roku. Prace należy przesłać do 23 czerwca 2024 r.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Dyrekcja Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają 16 kwietnia 2024 r. o godz. 13.00 do Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich na wyjątkowe spotkanie NASI WIELCY - PROFESOR JANUSZ BOGDANOWSKI, którego bohaterem będzie prof. Janusz Bogdanowski, wybitny architekt krajobrazu, czołowy znawca konserwatorstwa i architektury, sztuki ogrodowej i fortyfikacyjnej, niestrudzony obrońca dzieł natury i kultury.
Informujemy o konkursie architektonicznym OFF GRID FARM, organizowanym przez Samana Group, którego celem jest między innymi stworzenie samowystarczalnego gospodarstwa rolnego. Działka, na której zlokalizowany ma być projekt, znajduje się w Loma Atravesada, w dystrykcie Las Galeras w prowincji Samaná na północno-wschodnim wybrzeżu Dominikany. Obowiązuje opłata za rejestrację. Wczesna rejestracja (z najniższą opłatą) trwa do 28 kwietnia 2024 roku.