Blended Intensive Programme (BIP): Re-Skinning Bauhaus Dessau

Zapraszamy do udziału w międzynarodowym programie „Re-Skinning Bauhaus Dessau” organizowanym w ramach ERASMUS Blended Intensive Programme (BIP). To wyjątkowa okazja, by wspólnie z uczestnikami z innych uczelni zmierzyć się z wyzwaniem tymczasowej transformacji kultowej fasady budynku Bauhausu w Dessau. Zgłoszenia przyjmowane są do poniedziałku 7 lipca 2025 r.

Program ERASMUS Blended Intensive Programme (BIP) zatytułowany "Re-Skinning Bauhaus Dessau" koncentruje się na tymczasowej transformacji kultowej ściany osłonowej budynku Bauhaus Dessau, arcydzieła architektury modernistycznej zaprojektowanego przez Waltera Gropiusa.

Sercem projektu jest koncepcja "Architektury jako zasobu", zakorzeniona w zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym: Reduce, Reuse, and Recycle.

Podejście to postrzega istniejące budynki nie jako statyczne zabytki, ale jako dynamiczne banki materiałów, zdolne do adaptacji i zmiany przeznaczenia w celu zaspokojenia współczesnych potrzeb, przy jednoczesnym zachowaniu ich znaczenia kulturowego.

 

Studenci zaangażują się w:

- Teoretyczne ramy wokół Baukultur, Neue Umbaukultur i architektonicznego zrównoważonego rozwoju, w tym kluczowymi odniesieniami, takimi jak Deklaracja z Davos i Raporty Baukultur.

- Metody cyfrowe, takie jak modelowanie informacji o budynkach dziedzictwa (Heritage Building Information Modeling - HBIM), skanowanie 3D, modelowanie i symulacja środowiskowa.

- Wyzwania projektowe obejmujące stworzenie tymczasowej fasady dla budynku Bauhaus, która będzie istnieć przez 2-3 lata, w tym czasie oryginalna szklana ściana osłonowa ma zostać zdemontowana i odrestaurowana.

 

Celem BIP jest wspieranie międzynarodowej, interdyscyplinarnej współpracy i rozwijanie u studentów krytycznego i kreatywnego podejścia do przyszłości dziedzictwa architektonicznego. Dzięki pracy nad rzeczywistym przypadkiem - tymczasowym przeprojektowaniem jednej z najbardziej kultowych fasad XX wieku – studenci:

  • Nauczą się równoważyć ochronę dziedzictwa z innowacyjnością.
  • Dowiedzą się, w jaki sposób architektura przyczynia się do realizacji celów klimatycznych UE na lata 2030/2050.
  • Ocenią swoje rozwiązania pod kątem efektywności wykorzystania zasobów, neutralności klimatycznej i wpływu na materiały.
  • Przyczynią się do wizjonerskiego dyskursu na temat roli narzędzi cyfrowych w konserwacji i zrównoważonego rozwoju.

Projekt działa jako platforma do badań i eksperymentów, promując nowe podejście do transformacji architektonicznej - uważnej, kontekstualnej i zorientowanej na przyszłość.

 

Zainteresowani studenci muszą złożyć wniosek za pośrednictwem formularza (https://forms.office.com/e/UxyNNCKPDddo poniedziałku 07.07.2025. Powiadomienie o uczestnictwie zostanie wysłane do 09.07.2025.

 

Unijny program ERASMUS+ współfinansuje udział pięciu studentów z każdej uczelni w Warszawie, Łodzi i Porto za pośrednictwem biura międzynarodowego na uczelni macierzystej.

Uczelnie macierzyste zapewnią studentom ECTS za udział w programie.

 

Wstępny program:

1.10.2025 - Spotkanie inauguracyjne wszystkich uczestników (zdalnie)

5.-7.10.2025 Warsztaty w LUX Pavillon - Hochschule Mainz (na miejscu)

8.-10.10.2025 Warsztaty w Bauhaus Dessau (na miejscu)

8.12.2025 DATADROP 1 (zdalnie)

12.01.2026 DATADROP 2 (zdalnie)

09.02.2026 Egzamin końcowy (zdalnie)

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.