Konkurs Drewno w Architekturze

Konkurs „Drewno w Architekturze” dotyczy dyplomowych projektów magisterskich, w których ukazano walory drewna jako materiału konstrukcyjnego, budowlanego i wykończeniowego. Przy czym autor projektu mógł wykorzystać właściwości drewna zarówno w każdym z tych trzech aspektów, jak też tylko w jednym z nich. Kryteria oceny obejmują również wartość rozwiązań architektonicznych oraz jakość relacji pomiędzy tworzywem a kształtowaną formą.

Drewno jest materiałem odwiecznym. Wiążą się z nim początki cywilizacji i pierwsze budowle tworzone przez ludzi. Było stosowane w każdej z epok architektonicznych i we wszystkich typach budynków. Po dziś dzień jest jednym z najbardziej popularnych tworzyw służących kształtowaniu środowiska życia człowieka.

Architektura drewniana sięga rudymentów i niesie za sobą nieprzemijające, fundamentalne wartości. Współcześni architekci sięgają po nie i reinterpretują w stosunku do rzeczywistości. W ten sposób powstają dzieła łączące przeszłość i teraźniejszość, a czasem… antycypujące przyszłość.

Konkurs jest efektem współpracy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej z przedsiębiorstwem Unibep SA oraz przedsiębiorstwem Danwood SA. Podlasie zawsze kojarzyło się z architekturą drewnianą, a oba wymienione powyżej przedsiębiorstwa, mające siedziby w Bielsku Podlaskim, są jednymi z największych producentów budynków mieszkalnych z drewna w Europie.

Prestiż konkursu mają budować Jurorzy – wybitni twórcy i naukowcy, a także autorzy projektów – kreatywni młodzi architekci zafascynowani walorami drewna. Głównym celem konkursu jest właśnie promowanie ich talentu oraz przedstawionych przez nich rozwiązań dotyczących zastosowania drewna w architekturze.

JURY KONKURSU

Przewodniczącym Jury jest Dziekan Wydziału Architektury PB, dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB

Komisarz Konkursu:

• dr inż. arch. Adam Jakimowicz

Sekretarze Konkursu:

• dr inż. arch. Katarzyna Asanowicz
  • dr inż. arch. Wojciech Niebrzydowski
  • dr inż. arch. Aleksander Owerczuk

W skład Jury wchodzą: Komisarz Konkursu, jeden przedstawiciel przedsiębiorstwa Unibep S.A. i jeden przedstawiciel przedsiębiorstwa Danwood S.A. oraz minimum 3 osoby powołane przez Dziekana Wydziału Architektury PB  z pośród wybitnych architektów i nauczycieli akademickich.

Biuro Konkursu:

Politechnika Białostocka