SZUKANIE ZAPISU – SUMMA 1966-2016

Uważam, że rysunek, impresja graficzna są dla architekta częścią profesjonalnego warsztatu, ale także formą innego zobaczenia urody świata. Pokaz prac graficznych w miejscu powstania Warszawskiej Szkoły Rysunku Architektonicznego jest hołdem dla niej, ale też pytaniem o tytułowe „szukanie zapisu” przez 50 lat.

Nauki pobierane w latach 1958-1964 pod okiem kultowego Profesora Zygmunta Kamińskiego i jego asystentów: Eugeniusza Szparkowskiego, Edmunda Johna, Henryka Dąbrowskiego i Ludomira Słupeczańskiego, były źródłem  postrzegania i sztuki zapisu. Bez nich nie ruszyłbym na poszukiwanie własnego języka zapisywania miejsc.

Na macierzystym Wydziale wystawiłem w 1962 roku pierwszy cykl „Kościółki podhalańskie”, potem „Paryż 1963”. „Paryż 1965-66” obejrzał Profesor na Foksal, ciepło komentując i Jemu dobrze znane „miasto miast”. Ten cykl traktuję jako rzeczywisty początek poszukiwania. Potem powstało ich dużo.

Skąd cykle? W plenerze robię niezliczone ilości szkiców, rzadziej skończone rysunki; obok wiszą wybrane notatki z wiosennego Rodos 2017. Później powstają z nich serie, cykle rysunków, grafik – nie umiem ich nazwać, ale tworzą pewne całości. Takie będą wkrótce „Mury Rodos 2017”. Są próbami emocjonalnego zapisu konkretnych miejsc. Do tej retrospektywy wybrałem fragmenty piętnastu: od ważnego dla mnie „Paryża 1965-66”, przez „Podole” i „N.Y”, cykle kazimierskie i śródziemnomorskie, do „Wenecji 2016”. Aktualne teraz „Drzewa umierają stojąc…” z 2007 roku pokazałem wiosną na Wydziale i UW jako protest przeciw ich mordowaniu.

Nie ograniczam się czystością technik, lubię je mieszać. Sięgam po kolorowe tusze, pastele, węgiel, gorzej czuję się w akwareli. Najbardziej lubię czarno-białe mokre techniki tuszu, kiepskiego pędzla i kontrastu pióra. Taką swobodę uważam za cechę szukania, nawet za cenę zarzutu braku warsztatowej konsekwencji. Naprawdę, to lubię rysować…

Konrad Kucza-Kuczyński

Plakat Szukanie Zapisu Summa