Archiprix dla Katarzyny Pankowskiej

Archiprix dla absolwentki Wydziału Architektury PW!

Z przyjemnością informujemy, że Katarzyna Pankowska znalazła się w gronie 8 laureatów nagrody Archiprix za najlepsze architektoniczne prace dyplomowe na świecie. Nagrodzony dyplom "Termy miejskie. Przestrzeń sprzyjająca odnalezieniu rownowagi pomiędzy ciałem, duchem i umysłem na terenie Fortu Bema w Warszawie" został wykonany pod kierunkiem arch. Marcina Goncikowskiego. Gratulacje!

Projekt pani Katarzyny Pankowskiej był prezentowany na wystawie najciekawszych dyplomów obronionych w roku 2015 i został opublikowany w katalogu tejże wystawy, wydanym przez Wydział Architektury PW.

link do strony Archiprix

Z opisu autorskiego projektu dyplomowego:

Prezentowany projekt jest próbą zdefiniowania idealnej przestrzeni sprzyjającej odnalezieniu wewnętrznej harmonii. Obiekt wraz z otaczającymi terenami rekreacji czynnej stanowi atrakcyjną ofertę wypoczynku
i relaksu w mieście. Specyfika i różnorodny charakter poszczególnych wnętrz jest wynikiem analiz przeprowadzonych w części teoretycznej pracy, poświęconej rozwojowi funkcji kąpielowej na przestrzeni wieków.
Ze względu na historyczny kontekst jednego z najlepiej zachowanych warszawskich fortów, relacja starej architektury z nowoprojektowaną zajmuje w projekcie kluczowe miejsce. Charakter i architektoniczny język ingerencji jest wynikiem przyjętej koncepcji projektowej, dążącej ku osiągnięciu pożądanej różnorodności wrażeń zmysłowych poszczególnych wnętrz przy jednoczesnym uczytelnieniu i wzbogaceniu historycznego układu fortu. W szerszym kontekście, prezentowany projekt jest próbą odpowiedzi na pytanie o przyszłość warszawskich fortów i ich rolę we współczesnej
tkance miasta.

render blumenbad